Istnieje wiele osobistych powodów, jak również naukowych wyjaśnień, dlaczego lubimy tańczyć; oto niektóre z nich.
Tańczymy przez instynkt
Tak przynajmniej wynika z jednego z badań, który próbuje określić neurobiologię tańca. Nasz instynkt do tańca może wynikać z faktu, że była to prawdopodobnie jedna z pierwszych aktywności społecznych, jakie rozwinęli ludzie, kiedy tworzyli grupy i plemiona.
Tańczymy z powodów kulturowych
Prehistoryczni ludzie więcej rzeczy niż stereotypowe niż polowanie, zbieranie czy podtrzymywanie ognia. Taniec zawsze miał element inicjacyjny i wielką wartość rytualną. Zresztą w uroczystościach religijnych zawsze był i jest obecny, niezależnie od kultury.
Tańczymy jako rytuał godowy
Choć jest to coś, co robimy bez zastanowienia, to kiedy czujemy się do kogoś przyciągani, uwielbiamy tę bliskość, która jest spowodowana przez taniec. Zresztą w niektórych kulturach, gdzie młodzi ludzie nie mogą mieć zbyt wielu kontaktów, taniec jest w tym sensie ucieczką od tego ograniczenia. Może więc nie różnimy się tak bardzo od tych ptaków, które tańczą, by zdobyć samicę.
Tańczymy, żeby się integrować
Jeśli jesteśmy na imprezie i chcemy poznać jakąś osobę, mamy dwie możliwości: podchodzimy do niej i rozmawiamy lub prosimy ją do tańca. Tak samo na przyjęciach i innych imprezach gromadzimy się wokół muzyki i tańca, jako okazji do bycia z innymi i poczucia akceptacji, jako części grupy.
Tańczymy dla przyjemności
To jest tak proste. Lubimy tańczyć i robimy to, bo wywołuje to przyjemne uczucia odprężenia. Jest to jedna z tych aktywności, które pomagają nam produkować więcej serotoniny i uwalniać endorfiny, neuroprzekaźniki związane z dobrym samopoczuciem i szczęściem. Z tego właśnie powodu przeprowadzono badania mające na celu określenie jego fizycznych i psychicznych korzyści, stwierdzając, że istnieje pozytywny wpływ tańca rekreacyjnego na zarządzanie stresem związanym z pracą. W połączeniu z muzyką jest to błogi czas, pełny relaksu. Poznaj wszystkie korzyści z muzyki: https://www.cytuj.pl/muzyka-odpoczynek-blogie-nic-nierobienie-i-poprawa-zdrowia-psychicznego
Tańczymy dla ucieczki
Lubimy czuć się zrelaksowani, a podczas tańca zapominamy o rutynie naszych dni, by dać się ponieść dźwiękom muzyki, ruchom w tańcu i atmosferze, z dala od wszystkiego i skupiając się tylko na rytmie.
Tańczymy dla ćwiczeń
Lubimy też tańczyć, bo to dobre ćwiczenie. Wielu odkryło fizyczne korzyści z tańca, które pomagają tonować mięśnie w różnych częściach ciała, w tym udach i pośladkach. Z tego właśnie powodu istnieją aktywności, takie jak Zumba, w których aktywność fizyczna polega na tańcu.