TaniecTeatr

Balijski teatr tańca i jego najpopularniejsze gatunki

To niezwykłe przedstawienie może służyć rozrywce, choć bardzo często wiąże się z ważnymi uroczystościami religijnymi. Balijski teatr tańca zachwyca i intryguje, a możliwość podziwiania tanecznych popisów sprawi wiele radości każdemu turyście odwiedzającemu wyspę Bali.

Taniec i jego znaczenie w kulturze wyspiarzy
Na Bali taniec to rzecz wyjątkowo ważna, nic więc dziwnego, że z tanecznymi popisami można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Taneczne spektakle przyciągają uwagę swą dramaturgią, a niemal każdy rodzaj tańca na tej wyspie jest unikalnym dziełem sztuki i pokazem, który zaskakuje wysokim poziomem i oryginalnością. Każde przedstawienie ma tu wyjątkowy charakter oraz klasyczną strukturę, każdy pokaz ma też swą grupę odbiorców.

Z jakimi rodzajami tańca można się spotkać na Bali?
Taniec na Bali może przybierać różne formy. Najpopularniejszym gatunkiem jest tu gambuh, który wykształcił się w XVIII wieku na wyspiarskich dworach. Ten rodzaj tanecznych przedstawień wyróżnia się charakterystycznymi figurami tanecznymi oraz strojami, ogromną rolę odgrywa tu również muzyka. Bambusowe flety, lutnie oraz ogromna ilość instrumentów perkusyjnych – oto recepta na udane, tradycyjne przedstawienie. Kto chce poznać bardziej oryginalne tańce balijskie, temu do gustu może przypaść wayang wong. Tu najbardziej charakterystycznym elementem staja się maski zakładane przez tancerzy. Zgodnie z tradycją maski te mają magiczną moc, a sam taniec jest dość mocno powiązany z obrzędami religijnymi. Niezwykle kobiecym tańcem jest legong – gatunek, który narodził się w XVIII stuleciu i który ceniony jest przede wszystkim za wyjątkową wytworność. Znacznie młodsza formą sztuki jest arja. To ciekawa forma ludowej opery, która stała się popularna w XX wieku. Tu ważną rolę odgrywa taniec, jednak towarzyszy mu poezja śpiewana. Od aktorów biorących udział w takich przedstawienia wymaga się zatem sporo, a dobry głos jest jednym z najważniejszych warunków, jakie trzeba spełnić. Z początku XX wieku pochodzi też janger – taniec służący przede wszystkim rozrywce, w którym wyspiarska tradycja przeplata się z elementami typowymi dla kultury cywilizacji zachodniej. I ten gatunek tańca cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a urządzane na wyspie przedstawienia taneczne tego typu cieszą się ogromną popularnością.

Bali jest wyspą niezwykłą, której sztuka i kultura mogą oczarować każdego Europejczyka. W życiu mieszkańców tej wyspy taniec zajmuje ogromnie ważne miejsce, zatem tej dziedzinie sztuki poświęca się tu sporo uwagi. Efekt? Wspaniałe przedstawienia, w których warto brać udział w czasie pobytu na terenie tej egzotycznej wyspy.

PODOBNE ARTYKUŁY DLA CIEBIE:
Taniec

Dieta baletnicy

Dieta baletnicy zdobywa coraz większą popularność, mimo że wiele osób w tym specjalistów…
CZYTAJ
Kultura i sztukaTaniec

Czy balet uczy koordynacji ruchowej?

Kultura i sztuka są niezwykle ważnym elementem rozwoju człowieka, zarówno w jego sferze…
CZYTAJ
DzieckoTaniec

Rola przedszkola i rodziców w rozwoju ruchowym dziecka

Okres przedszkolny jest szczególnie ważny dla kształtowania motoryki dziecka. Umiejętności…
CZYTAJ